Vypouštění perlorodek do Malše
V úterý 18. července byla do řeky Malše na česko-rakouském pomezí vypuštěna další část perlorodek, které byly odchovány v rámci projektu Interreg Malšemuschel. V tomto roce jsme vypustili 216 mladých jedinců do dvou různých vybraných mikrohabitatů v místech, kde Malše tvoří hraniční tok. Na předvýběru lokalit vypouštění se podílel celý tým řešitelů a partnerů projektu; následně bude lokalita výsadku dále monitorována. V dalším roce se chystáme vypustit poslední část juvenilních perlorodek v rámci udržitelnosti projektu a přispět tak k obnově přestárlé populace v řece Malši.
Perlorodka říční (Margaritifera margaritifera) se dožívá v příhodných podmínkách až 140 let. Díky tomu se některé její populace zachovaly až dodnes, přestože několik desítek let je rozmnožování tohoto kriticky ohroženého mlže problémem. Polopřirozený odchov pomůže překonat maličkým perlorodkám nejkritičtější roky jejich života a zároveň je důležité udržet pro ně odpovídající životní prostředí – čisté pstruhové vody s šetrným hospodařením v daném povodí. Této problematice jsme se věnovali v projektu, o kterém se více dozvíte zde.
Česká republika vyhlásila a realizuje Záchranný program perlorodky říční, neboť přežití perlorodek jako deštníkového druhu umožňuje přežívání a dobrou kondici řady dalších živočišných druhů, které jsou na tyto vody vázané.