„Plavající profesor“ upozorňuje na problematiku mikroplastů

V pátek 16. srpna se vydal na svoji čtvrtou trasu profesor Andreas Fath (59), analytik z Hochschule Furtwangen. Od malička se věnuje závodnímu plavání a před deseti lety spojil příjemné s užitečným, když se vydal na první dálkovou plavbu za účelem osvěty. Na srdci mu leží hlavně malá pozornost, kterou věnujeme mikroplastům[1] ve vodě. Plaval již několik tisíc kilometrů Rýnem (2014), Tennessee (2018) a Dunajem (2022) a letos si tedy vybral Labe. Tím se poprvé podíval do ČR. K mikroplastům míří i většina z patnácti workshopů a mítinků, které cestou po Labi jeho tým pořádá. Byl potěšen, že se v našem ústavu problematice věnujeme.

Během plavby odebírají vzorky vody z Labe a velkých přítoků, tak jak každý den postupují. V Čechách si vybrali Vltavu a na doporučení Bílinu, i když je kratší než 150 km, což je přibližný limit významnosti přítoků. Cestou jej na kajaku doprovází Daniel a v autech poskytují zázemí Benjamin (PR a hlavní manažer projektu) a Michel (odběry vzorků a měření rychlosti proudu).

Vedle popularizace chtějí charakterizovat hlavní tok Labe a přítoky, tedy „zdroje“, kterými různé polutanty přicházejí. Kromě mikroplastů odebírají vzorky na ZCHR (fosforečnany, dusičnany, amoniakální dusík) a širokospektrální analýzu organických polutantů (někdy souhrnně nazývané mikropolutanty, jindy emergentní polutanty, nebo PPCP, jedná se v zásadě o pesticidy, farmaka a látky z kosmetických přípravků, impregnační látky, zhášedla atd.[2]).

Spolu s klasickými odběrovými technikami budou na vybraných profilech filtrovat velkoobjemové vzorky na spektrální analýzu mikroplastů. Krom toho má Andreas celou dobu plavání na noze připevněnou membránu, která sorbuje organické polutanty. Pro vysvětlení veřejnosti popisuje tento expoziční monitoring k simulaci rybí kůže.

Expedici zahájil slavnostním skokem ve Smiřicích (ř. km 1006, 10 km nad Hradcem Králové) a skončit plánují v Cuxhaven (geografický konec Labe) 10. září 2024.

Měli velké štěstí, že minuli Mělník již v úterý, protože nedělní průtrž, která zasáhla Prahu a vypláchla obrovské množství kanalizací, nestihla svůj fekální příspěvek k výzkumu „doručit“ včas. To by pravděpodobně vedlo k přerušení expedice, jako se stalo na Dunaji pod Bělehradem. Paradoxně se oněch vynechaných 20 dunajských kilometrů stalo tím největším mediálním „trhákem“.

Cestu prof. Fatha, včetně prvních výsledků, můžete sledovat online na webu projektu: https://pureelbe.org

Přejeme Andreasovi šťastnou plavbu, aby ve zdraví doplaval až ke Kugelbake! A všechno nejlepší k šedesátinám! (sepsal Dan Fiala, hydrobiolog ve VÚV TGM)


[1] Matoušek, D., & Jurnečka, R. (2024). Mikroplasty pod mikroskopem: Využití perspektivní FTIR-FPA technologie v praxi. CHEMAGAZÍN, 3(XXXIV), 24–27.
[2] Richardson, S. D. and T. Manasfi (2024): Water Analysis: Emerging Contaminants and Current Issues.- Analytical Chemistry, 96(20): 8184-8219.