Proběhl HG a IG kongres v Ústí nad Labem
Ve dnech 6. až 9. září 2022 se v moderním prostředí kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem uskutečnil XVI. hydrogeologický a IV. inženýrskogeologický kongres – tradiční vrcholné odborně-společenské setkání odborníků oborů hydrogeologie, inženýrská geologie a dalších aplikovaných geologických disciplín. Odborná veřejnost z celé České republiky z firem, výzkumných institucí, vysokých škol i orgánů státní správy a samosprávy, se opět sešla po 5 letech od posledního setkání v Brně v roce 2017. Hlavními pořadateli byly Česká asociace hydrogeologů a Česká asociace inženýrských geologů. Záštitu nad kongresy převzali ředitel České geologické služby Mgr. Zdeněk Venera, Ph.D., a ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, v. v. i., Ing. Tomáš Urban.
Cílem největšího letošního odborně-společenského setkání v oborech aplikované geologie bylo zhodnotit vývoj v oborech aplikované geologie za uplynulé roky a prodiskutovat jejich budoucí směřování. Hydrogeologie, inženýrská geologie a další aplikované geologické obory řeší celospolečensky velmi důležité úkoly, namátkou lze uvést zajišťování zdrojů pitné vody, řešení znečištění životního prostředí, průzkumy pro pozemní, liniové i podzemní stavby, řešení svahových pohybů a stability svahů, adaptační opatření na klimatické změny, odstraňování následků důlní činnosti, průzkumy pro hlubinná úložiště radioaktivního odpadu aj.
O velikosti akce svědčí pár čísel: během dvoudenního jednání bylo prezentováno celkem 119 příspěvků (98 ústních a 21 posterových příspěvků) ve 14 sekcích na paralelních jednáních ve 3 sálech, za účasti více než 340 odborníků z Česka a Slovenska. Součástí programu bylo i předání profesních ocenění za celoživotní přínos oborům. V inženýrské geologii je to Cena akademika Quida Záruby, kterou letos obdržela Anna Abramčuková a Jitka Dvořáková, a v hydrogeologii Cena profesora Oty Hynie, kterou získali Zbyněk Hrkal, Vojtěch Kněžek, František Pastuszek, Josef Slavík a Daniel Smutek.
Na závěr kongresů přijali účastníci Deklaraci, v níž poukázali na neuspokojivý stav oborů aplikované geologie, na potřebu zvýšit kvalitu prací, na nutnost zlepšit a rozšířit výchovu mladé generace v aplikované geologii na vysokých školách. Vyzvali k užší spolupráci s ostatními profesními asociacemi a s Ministerstvem životního prostředí, a k dalšímu úsilí všech členů odborné geologické obce o zvýšení profesní úrovně v geologických oborech, s konečným cílem vytvoření geologické komory.
V poslední den jednání proběhly dvě celodenní odborné exkurze. Inženýrskogeologická exkurze směřovala na sesuv Stadice, a po 54 letech tak realizovala exkurzi naplánovanou v rámci světového Geologického kongresu konaného v srpnu 1968 v ČR, a která musela být tehdy zrušena v důsledku ruské okupace naší země. Další exkurzní lokalitou byla výstavba děčínského přivaděče k dálnici D8. V rámci hydrogeologické exkurze účastníci navštívili koupaliště Brná s geotermální vodou, a významné vodárenské zdroje Velké Žernoseky a Vlastislav.
Jednání proběhlo velmi úspěšně k plné spokojenosti účastníků. Součástí programu byly i společenské akce, jako úvodní setkání, ochutnávka vín nebo společenský večer. Protože se tyto kongresy konají v časovém intervalu 4-5 let, další podobné setkání je připravováno na rok 2026.
V Praze, 13. 9. 2022, RNDr. Josef Vojtěch Datel,. Ph.D., předseda ČAH