XVII Subfossil Cladocera Workshop
Pracovní seminář mezinárodní odborné skupiny zaměřené na paleolimnologii, konkrétně na analýzu subfosilních chitinózních zbytků perlooček (Cladocera) v sedimentu jezer či na profilu zazemněných jezer a na interpretaci výsledků. Tyto zbytky jsou spolu s dalšími důkazy velmi významné pro rekonstrukci vývoje podmínek a přírody na Zemi v minulosti, tedy v obdobích ochlazování a oteplování klimatu, po výbuších sopek či dopadu mimozemských těles.
Tato malá skupina odborníků se schází každé 2–3 roky. Důležitou součástí workshopů je, vedle odborných příspěvků, metodologická a determinační sekce pro mladé a začínající kolegy.
V roce 2023 se workshop uskutečnil na přání polských kolegyň ve Vysokých Tatrách na Slovensku – 24 let po založení tradice těchto (původně finsko-polských) workshopů a 34 let od začátku polských výzkumů na tomto poli (které začaly právě ve Vysokých Tatrách, na mezinárodní konferenci věnované perloočkám v roce 1989).
Logem XVII. workshopu byl zachovaný zlomek chitinózní schránky (efipia) trvalého vajíčka perloočky rodu Ceriodaphnia.
Workshop připravila společně s kolegy z Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici Zuzana Hořická z VÚV TGM. Paleolimnologie (a širší obor paleoekologie) představuje přesah odborných zájmů pracovníků ústavu mimo projekty v současné době na ústavu řešené. Ústav byl na workshopu prezentován formou banneru a drobných dárkových předmětů.
Popis fotografií:
1. Prof. Atte Korhola (University of Helsinki, Finland) připomíná první workshop, který uspořádal spolu s Krystynou Szeroczyńskou v Helsinkách v r. 1999.
2. Zakladatel oboru v Maďarsku Dr. János Korponai (University of Public Service, Baja) mluví o své profesní cestě k paleolimnologii.
3. Prezentace VÚV TGM na posterové sekci workshopu.
4-6. Posterová sekce workshopu.
7. Determinační sekce workshopu – úskalí určování zbytků perlooček probírá se začínajícími mladými kolegy prof. Edyta Zawisza (Institute of Geological Sciences, Warsaw).
8. Kolegyně z Keni Sheila Mumbi Asweli Wamugi s čerstvě připraveným vzorkem zbytků organismů z jezerního sedimentu (po povaření v KOH a obarvení safraninem).
9. Skupinová fotografie účastníků workshopu – přes polovinu tvořili studenti, kteří by mohli v tomto náročném výzkumu pokračovat.
10. Exkurze na Skalnaté pleso.
11-13. Exkurze do Doliny Zeleného plesa – k Chatě u Zeleného plesa a na Zelené Kežmarské pleso (11, 13), Trojrohé pleso (12) a Veľké Biele pleso.
14-15. Efipium s trvalým vajíčkem perloočky rodu Ceriodaphnia (předloha pro logo workshopu), logo workshopu s jeho zachovalým zbytkem (15).