Průběžně doplňované výsledky měření jakosti vody jsou dostupné zde.
Kontinuální sledování havarijního znečištění DAPHTOX
Kontinuální sledování možného havarijního znečištění na řece Bečvě, v lokalitě Lhotka na Bečvou, bylo ve zkušebním módu zahájeno ihned po dokončení výstavby a kolaudaci monitorovací stanice v druhé polovině roku 2022 (viz obrázky níže). V běžném, plném režimu pokračovalo od počátku roku 2023. Dané činnosti byly financovány VÚV TGM, od roku 2024 je finanční pokrytí nákladů a činností, spojených s monitoringem řešeno na základě Smlouvy o horizontální spolupráci na zajištění provozu měřící stanice.
Ke sledování je používán přístroj DaphTox II (viz obrázky níže). V něm se pro vyhodnocování biologické jakosti vod sledují změny chování monitorovacích organismů, kterými jsou perloočka, konkrétně dafnie. Pohyb organismů v měřící komoře kontinuálně snímá kamera a změny v chování jsou průběžně vyhodnocovány integrovaným počítačem. Z řady parametrů, které zohledňují například průměrnou rychlost pohybu organismů, jejich polohu v komoře a také jejich případný úhyn, je stanoven takzvaný index toxicity na stupnici 0 až 10. Na základě jeho hodnoty je pak spouštěno varování či alarm. K zařízení se lze za pomocí specializovaného programu připojit on-line z kteréhokoliv počítače, který je vybaven příslušným softwarem. To umožňuje získávat odkudkoliv a kdykoliv aktuální informace o stavu biologické jakosti vod v monitorovaném profilu. Tento systém už je zaveden např. v Německu, kde monitoruje kvalitu vody přicházející z České republiky.
Expertní informační systém NAVAROSO
Systémem poskytuje křížově provázané údaje, potřebné pro rychlé získávání informací o možných příčinách zhoršení jakosti vod (viz obrázky výše), postupech k určení typu znečištění a odhadu jeho šíření ve vodoteči (viz obrázky níže). Tím se zrychluje detekce možného zdroje znečištění a zlepší prevence možného znečišťování přesnější a rychleji dostupnou informací o jeho potenciálních zdrojích v povodí. To přispívá k zefektivnění ochrany vod v oblasti mitigace negativních vlivů znečištění. Tento systém je prioritně určen pro složky, zasahující při výskytu havárie na vodách (IZS, ČIŽP, vodoprávní úřady a správci povodí).
Postup prací
VÚV TGM vstoupil v polovině března 2022 do poslední fáze přípravy nepřetržitého monitoringu jakosti vody na řece Bečvě pod Valašským Meziříčím v lokalitě Lhotka nad Bečvou. Byla zde zřízena monitorovací stanice, která bude využívat přístroj Daph Tox II, pracující s hrotnatkami (daphniemi) z řádu perlooček jako organismy citlivými na změny jakosti vody. Stavební povolení objektu VÚV TGM obdržel v červenci 2021, stavební práce probíhaly do ledna 2022, kolaudační souhlas byl vydán 7. března 2022. V mezidobí proběhlo jednání s dodavatelem elektrické energie o zahájení její dodávky. Následně byly prověřeny všechny funkce stanice (ventilace, vytápění, zabezpečení objektu, přenos informací), přivezen přístroj Daph Tox II a zahájen ověřovací provoz. Dne 3. června 2022 byla stanice oficiálně uvedena do provozu. O stanici se provozně stará pobočka VÚV TGM v Ostravě.
O výstavbě stanice pojednává reportáž pro Českou televizi od Petra Březiny z ostravské pobočky VÚV TGM, o zahájení provozu stanice následně informovaly Česká televize, TN.cz a ČTK.